Trek Lukla - Everest BC. - Amphu Lapcha - Mera Peak - Lukla

Mera Peak přes Amphu Lapcha
Tato varianta treku s přechodem Amphu La je náročnější než varianta přes Zatrwa La. K jeho atraktivitě patří, že tvoří uzavřený trekkingový okruh, kde se nikdy nevracíte stejnou cestou zpět. Celý trek trvá 28 dní, skupina má do deseti členů a je určený pro zdatné turisty. Doporučujeme ho trekařům, kteří již mají zkušenosti s pobytem v Tatrách nebo Alpách, byli například na Mt. Blanku. Během sezóny projde cestou přes Amphu La přibližně pět až šest skupinek trekařů z celého světa. Přechod přes Amphu La je dobrodružný a nádherný.

Náplň treku
Po aklimatizaci v Lobuche, kam se dostaneme stejně jako při treku   Everest BC, se během následujících dvou dnů přesuneme s nosiči a šerpy až pod sedlo Amphu La. Cestou navštívíme Pheriche a Chukung, kde naposledy přespíme v lodži. Zde také máme depo s potravinami, potřebnými k přechodu přes sedlo. Další den odejdeme dále do hor, do míst kde již nejsou lodže. Cestou máme po levé straně dvě mohutné stěny Lhotse (8 501 m.n.m.) a Lhotse Shar (8 386 m.n.m.). Před nimi se krčí další trekingový vrchol Island Peak (6 098 m.n.m.). Na konci doliny je Baruntse (7 168 m.n.m.) a po pravé straně Ama Dablam (6 856 m.n.m.).

Cesta z Chukungu k sedlu Amphu La vede vyšlapanou pěšinou k B.C. Island Peak, ale u vysoké kamenného mužíku odbočuje vpravo přes potok. Po levé straně necháte velké ledovcové jezero a táhlé stoupání vás dovede až do kotliny, pod samotné sedlo Amphu La.

Kemp postavíme ve výšce 5 300 m.n.m. Další den si odpočineme a nastřádáme síly pro překročení sedla Amphu La. Cesta je kamenitá a suťová, ale v závěru stoupání jsou již příkrá sněhová pole a skloněné plotny, které jsou opatřeny fixními lany určenými k přidržení a postupu vpřed. Délka tohoto obtížnějšího úseku je cca 40m. Vždy je nutno dbát větší opatrnosti a obezřetnosti při pohybu a výstupu do sedla. Po přechodu sedla nás čeká ještě jedno obtížnější místo. Na druhé straně sedla se utáboříme u jezera Panch Pokhari (5 414 m.n.m.).

Odtud nám zbývají pouze dva dny treku k Mera Peaku. Výstup na Mera Peak z BC pro nás nebude již tak náročný, protože jsme již dostatečně aklimatizovaní. Po výstupu přejdeme do druhého údolí do údolí Hinku. Potom přes sedlo Zatrwa La dojdeme do Lukly.

Podrobný denní rozpis treku najdete na stránce podrobný itinerář

Čas potřebný k treku
Na celý tento trek potřebujeme 28 dní, ve kterých je i rezerva pro případ nepřízně počasí nebo jiných nepředvídatelných problémů.Tento trek bude jistě zajímat všechny ty trekaře a vysokohorské turisty, kteří si stěžují, že je všude moc lidí, a že by chtěli někam, kde nebudou narážet jeden na druhého. Během treku spíme 8 nocí v lodžích. Při přístupu a výstupu na Mera Peak spíme 11 nocí ve stanech. Pro tento trek je vhodné dbát větší pozornosti na vybavení.

V ceně je
Letenka z Káthmándú do Lukly a zpět, ubytování, veškeré letištní poplatky, výlety v Nepálu v rámci programu, povolení k výstupu, trekking permit, vstup do oblasti NP Shagarmata, nosiči, stany, strava mimo lodže, styčný důstojnik, pojištění , průvodce.

Cena nezahrnuje
Stravu v Nepálu, víza v Nepálu

Cena
45 000 Kč plus letenka viz ceník

Termín
Jaro - duben. Podzim - říjen.