Trek Everest - Ama Dablam - Mingbo

Tento těžký trek přes vysoko položená sedla u Ama Dablam je ve svém začátku obdobný treku přes Amphu Lapcha. Budeme se také aklimatizovat na treku do BC Everestu. o té co vzstoupíme na Kala Patar a sejdeme do Dengboche kde dále jednodenní odpočinek odejdeme přes Dhut Kosi do tábora pod Ama Dablam údolí je to nádherné, plné vůní a květů a úžasných pohledů a zákoutí. Další den dosáhneme prvního předsunutého výškového táborana Ama. Tam přespíme s následující den věnujeme trochu náročněšímu treku až na jihozápadní hranu této hory. Odměnou nám budou neočekávané pohledy na mnoho osmitisícovek okolo nás. Po té se vrátíme do tábora. Následující den se vzdáme k sedlu Mingbo La. Je to dost vysoko a proto zvolíme volnější tempo. Po Mrazivé noci nás čeká překročení tohito sedla. Pokud je vše v pořádku tak kolem páté hodinz odpoledne již táboříme na druhé straně a uhdolí Hinku kudz je přístup k Mera Peaku máme na dosah. K sedlu kde je jeden ze dvou výškovových táborů na Mera Peku to máme již jenom dva dny. Potom nás již čeká klasický výstup na Mera Peak s sestupem do tangnangu a po té přes Zartva La do Lukly.

Celý trek trvá 28 dní, skupina má do deseti členů a je určený pro zdatné turisty. Doporučujeme ho trekařům, kteří již mají slušné zkušenosti s trekováním v Alpách nebo Himalájí.
K překročení tohoto sedla se ročně vypraví nejméně trekařů. Je to nejobtížnější, ale nejzajímavější přístupová cesta k Mera Peaku. Asi zde budeme sami, protože jen tři nebo čtyři skupiny ročně se tímto směrem vydá k Mera Peaku.
Opět, stejně jako u ostatních treků se budeme aklimatizovat na treku k Everestu. Po aklimatizaci a návratu do Periche odbočíme vlevo do nádherného údolí pod Ama Dablam. Po pěšině a ledovci dojdeme až k sedlu Mingbo La ( 5 866 m.n.m. ).
Asi tři hodiny chůze od Ama Dablam, v místě opuštěné jačí chýše a těsně před vstupem na ledovec je vhodné místo k přespání. Je zde tekoucí voda a ještě relativně teplo, protože ledovec začíná až za dalším hřebenem a jeho chladný dech ucítíte až další den. Tento první den dál nepůjdeme, i přesto, že do dalšího tábora je to již kousek, ale nosiči to určitě s vaším nákladem nezvládnou.
Další den přejdeme kousek po ledovci až ke kempu v těsné blízkosti ledovce, který stéká ze sedla Mingbo La. Cesta je orientačně náročná, ale pokud si dáte pozor na mužíky (kamenný ukazatel cesty), není důvod k zabloudění. Budeme dbát na to, abychom se drželi co nejvíce vpravo, levá pěšina vede k nástupu na „ Normálku AmaDablam a my na Ama lézt nechceme. Teprve za tímto táborem ve výšce 4 500 m.n.m. vás čeká nemalé dobrodružství. Nejprve si musíme najít cestu přes ledovec, a to může trvat den nebo dva.
Obecně popsat cestu přes ledovec je skoro nemožné. Ledovec v těchto výškách rychle teče a každý rok se cesta vhodná k průstupu mění. Nejlepší je se na tomto ledovci držet asi 300 metrů vpravo od skalního pilíře kóty 6 340 m.n.m.. Tento ledovec, stejně jako každý jiný v nižších výškách v Himálajích, je značně rozbitý, ale jeho přechod není tak nebezpečný, jak to na první pohled vypadá.
Cesta po ledovci do sedla trvá tři až čtyři hodiny, posledních 200 metrů výstupu do sedla je pod sklonem 45 až 50° většinou v dobře nesoucím sněhu.
Jakmile vystoupíme do sedla, uvidíte před sebou další mohutný ledovec mírného sklonu skoro bez trhlin. K dalšímu místu vhodnému k přenocování dojdete asi za hodinu. Další den je cesta méně zřetelná, vede po ledovci, nebo můžeme sejít do Hunku doliny a koncem této doliny projít okolo třech jezer až k Mera La. Tato etapa je dlouhá a proto musíme vyrazit brzo ráno, abychom do večera stihli dojít až do tohoto tábora východně pod sedlem.
Po výstupu se zpět do Lukly dostaneme během dvou nebo tří dnů, přechodem sedla Zatrwa La, jehož popis je již uveden v předcházejícím textu.
Během treku spíme 8 nocí v lodžích, ubytování hradí Montana. Při přístupu a výstupu na Mera Peak spíme 11 nocí ve stanech, kterými Vás vybaví Montana.
Stravu během výstupu zajistí Montana, během treku v lodžích si stravu hradí každý individuálně.