Popis cesty k Everest BC.

Z Lukly do Monjo
Po opuštění Lukly budete mírně klesat lehkou a orientačně nenáročnou cestou až do vesnice Phakdink, kde je velké množství příjemných lodží a restaurací. Cesta z Phakdinku stoupá mírně do kopce, většinou po levé straně řeky Dudh Kosi.
Cestou ještě několikrát narazíte na „občerstvovací stanici“ nebo lodž, avšak nejlepší ubytování najdete až v Monjo, těsně před vstupem do národního parku Sagarmatha. Celá cesta je lehká a orientačně nenáročná a z Lukly do Monja se dá zvládnout i za méně než 6 hodin.
Lukla – Monjo: 6 hod.

Z Monjo do Namche Bazaru. 
Cesta do Namche Bazaru  je strmá a vede po klikaté široké pěšině po západní straně hřebene, na jehož konci je Namche Bazar. Počet serpentin se zdá být nekonečný, ale po hodině a půl cesta již tolik nestoupá a za několik minut vstoupíte do Namche. Během cesty se zde již setkáte s horolezeckými expedicemi a jejich jaky, kteří, obtěžkáni velikými náklady, mohou být někdy i nebezpeční. Snažte se vždy postavit na vnitřní stranu stezky, aby vás zvířata nákladem neshodila dolů. V Namche Bazaru je z aklimatizačních důvodů lepší jeden den pobýt. Cestou do Namche, v prudkém kopci, můžete v jedné ostré zatáčce poprvé spatřit Mt. Everest. Příchod do Namche Bazaru je dost odpudivý a cesta je v jednom místě zamořená odpadky. Namche Bazar je taková „středisková vesnice „ celého údolí. V blízkosti Namche Bazaru je vybudovaná vodní elektrárna a proto se v celém Namche svítí přes den i celou noc.
Můžete si zde v klidu dobít baterie do videokamer, dát teplou sprchu, nebo i si naposledy před vstupem do opravdových hor domů zatelefonovat. Ve městečku je mnoho obchůdků, lodží, restaurací a najdete zde i banku. V roce 1996 zde otevřeli novou pekárnu, kde koupíte dobrý štrúdl, čerstvé rohlíky anebo si můžete dát kakao či dobrou kávu. Namche Bazar je pro turisty velice zajímavý a jistě se sem při zpáteční cestě budete hodně těšit.   Za zmínku zde stojí připomenout i to, že kousek, asi jenom 1,5 hodiny chůze nad Namche, jsou další velice zajímavá vesnice Khunde, a Khumjung. Jsou čistější a levnější než Namche, ale leží o 200, respektive o 300 metrů výše než Namche, což v těchto výškách a při stupni aklimatizace může být již pro některé trekaře problém.
Monjo - Namche Bazar: 4 hod.

Z Namche Bazaru do Thyangboche.
Trek z Namche k Everestu je nejpoužívanější cestou a každý, koho se v Namche zeptáte na cestu do Thyangboche, vám rád pomůže se z Namche vymotat a trefit se na tu správnou pěšinu. Dejte si pozor, abyste si cestu nespletli a zbytečně si nezašli do Khunde nebo na letiště do Shyangboche. Po několika minutách chůze z Namche přejdete malé sedlo a dále již nemůžete zabloudit a přímou cestou dojdete až na ostruhu, ze které se vám otevře pohled na Thamserku a celé údolí Solo Khumbu. V blízkosti této ostruhy je postavená nová lodž s jedinečným výhledem na Everest, Lhotse, Ama Dablam a Thamserku. Pokud Vás větší množství lidí pohromadě, přespěte místo v Namche zde, je to doopravdy nádherný zážitek se tu probudit. Namche si ponecháte na cestu zpět. Everest, Lhotse, Nupce, Pumori a Ama Dablam budou vašimi společníky až do konce treku a když si již doma, obstaráte informace o tom, kudy a kdy na tyto hory horolezci (a nejen čeští) lezli, tak si asi řeknete, že to jsou blázni.
Pokračujete-li hlavní trasou, klesnete až k lesu. Sejdete k Dudh Kosi až do vesnice Phunki Tenga, kde po pravé straně minete modlitební mlýnky a potom už jenom stoupáte vzhůru do prudkého kopce a právě v okamžiku, kdy vyjdete z hustého lesa, uvidíte všude okolo sebe opět božské Himaláje. Klášter Thyangboche je největší klášter v údolí Khumbu. Před několika lety však úplně vyhořel a bylo nutné přistoupit k rekonstrukci. Té se ujal Sir Edmund Hillary a v roce 1994 byla úspěšně dokončena. Bohužel staré malby a rukopisy na rýžovém papíře se nahradit již nedají. V Thyangboche jsou tři lodže, nejsou nejčistější a i servis není nejlepší a za ubytování a jídlo se zde platí rok od roku větší částka. Pokud se ale cítíte dobře, doporučujeme vám pokračovat pár minut dále, kde najdete mnohem lepší a čistější ubytování než v blízkosti kláštera.
Namche Bazar – Phunk Tenga: 3 hod.
Phunk Tenga – Thyangboche: 2,5 hod.

Z Thyangboche do Periche
Prvních 20 minut klesáte rododendronovým lesem a potom mírným stoupáním během 1,5 hod dojdete až do vesnice Deboche. Zde je jeden z nejznámějších klášterů v celém údolí a zajímavá veliká modlitební zeď. Dále postupujete proti proudu řeky Imja Khola a po malém stoupání se vám otevře opravdu nezapomenutelný výhled na celé údolí s dominantní Ama Dablam. Vlevo vysoko v kopci najdete klášter Pangboche, kde jsou pozůstatky yetiho – sněžného muže (jestli je chcete spatřit, dejte se na prvním rozcestí doleva, ale říká se, že tyto relikvie turisté již ukradli).

Pokračujete po hlavní trase až k jediné ubytovně v Orsho. Za ní se cesta dělí: Vpravo do Dingboche a vlevo do Pheriche. Projdete sedlem a sejdete k řece, která teče z ledovce Khumbu. Pheriche je asi 10 minut od mostku. Je v ní dost ubytoven. a Trekker’s Aid Post, jenž má k dispozici tlakovou komoru pro léčbu horské nemoci. Doporučujeme všem, kteří jsou v těchto výškách poprvé, i přesto že se budou cítit dobře, si tady jeden den odpočinout.
Thyangboche – Pangboche: 2 hod.
Pangboche – Pheriche: 3 hod.

Z Pheriche do Lobuche
Z Pheriche je dobré vyrazit ráno okolo 9 hod. směrem na Phulong Karpo. V závěru ploché doliny, kde se v létě pasou velká stáda jaků, se po pravé straně před Vámi objeví čelní moréna ledovce Khumbu. Potom začínáte stoupat po úbočí nevýrazného hřebene až přejdete přes prudký potok do vsi Dughla. Dejte si zde „kalo čija – černý čaj“ a po krátkém odpočinku vás čeká cesta po levé straně morény ledovce Khumbu až do Lobuche. Všude kolem budete vidět obrovské hory a ledovce. Lobuche je v sezóně plná turistů a pro slušnější ubytování je lepší vyrazit na trasu do Lobuche brzy. Pokud si zde budete moci vybrat z nabízených postelí, které jsou poschoďové, zvolte si tu spodní, bude vás do očí a nosu méně štípat kouř ucházející z kamen. Po příchodu a ubytování do Lobuche si po zbytek odpoledne odpočiňte. Další den se aklimatizujte a pokud vás bude opravdu nesnesitelně bolet hlava, sejděte do Pheriche a potom, po jednodenním odpočinku, se vraťte zpět do Lobuche. Pak by mělo být vše v pořádku.
Pheriche - Lobuche: 6 hod.

Lobuche - Kala Pattar - B.C. Everest
V Lobuche se Vám naskýtá hned několik možností výletů. Výlet na Kala Pattar, cesta do B.C. Everestu, nebo do B.C. Pumori. Někteří trekaři po jednodenním odpočinku v Lobuche volí druhý den výlet do osady Gorak Shep, zde přespí a až další den ráno se rozhodnou, zda budou pokračovat na Kala Pattar nebo do B.C. Cesta z Lobuche do Gorak Shepu vede vlevo od ledovce Khumbu a asi po hodině od Lobuche musíte překonat asi 100 výškových metrů výstup na horní morénu. Na konci této morény už uvidíte Gorak Shep. Jsou to tři lodže blízko písečného dna horského vyschlého jezera. Pokud zde budete brzy po monzunu, můžete zde najít zamrzlé jezero. Jste-li dobře aklimatizováni, můžete se ještě týž den pokusit vystoupat na Kala Pattar, z jehož vrcholu je nádherná vyhlídka na Mt. Everest, Nupce, Ama Dablam, Pumori, a mnoho dalších himálajských vrcholů. Kousek pod Kala Pattarem je B.C. Pumori. Můžete se tam také zajít podívat, trvá to asi 2 hodiny, ale pozor, neztraťte cestu a počítejte s tím, že se v Himalájích brzo stmívá a teplota rychle klesne pod nulu. Do B.C. Everestu se dostanete přes Gorak Shep. Potom pokračujte 25 minut po dně vyschlého jezera až k hraně nedalekého ledovce. Na konci jezera projdete okolo památníku horolezců, kteří zahynuli na Mt. Everestu, a kousek za ním nepatrně odbočte doleva až vstoupíte na ledovec pokrytý sutí. Cestu najdete nejsnadněji podle jačího trusu, který vám bude stálým průvodcem až do B.C. Mějte stále na paměti, že jste vysoko v horách, může zde nasněžit, padnout mlha, prudce se ochladit a vy, pokud nebudete obezřetní, budete obtížně hledat cestu zpět do lodže.
Lobuche – Gora Shep - Lobuche: 3,5 hod.
Gora Shep – Kala Pattar - Gora Shep: 3 hod.
Gorak Shep - B.C. Everest - Gorak Shep: 5 hod.

Zpět z Lobuche do Namche
Cesta zpět z Lobuche do Namche trvá dva nebo tři dny. Někteří cestu zpět volí přes sedlo Cho La, směrem na Gokyo. Přechod sedla je velice zajímavý, ale trochu namáhavý. Trvá čtyři nebo pět dní, než se tímto údolím a přechodem přes sedlo Gokya dostanete do Namche.Ubytování v údolí Gokyo je sporé a nedosahuje kvalit v údolí Solo Khumbu, což jistě mnozí z vás jistě přivítají s povděkem. Pokud budete chtít přejít přes sedlo přímo z Lobuche, dejte pozor na odbočku a po půl hodině chůze z Lobuche se držte vpravo a po úbočí přilehlého kopce se stáčejte pod sedlo Cho La. Zdatnější jedinci jsou schopní sedlo překonat z Lobuche během jednoho dne. V sedle budete mít nádherné vyhlídky na Everest. Pozor, je zde většinou sníh v délce cca 1 500 m . Při sestupu dolů ke Gokyu dávejte pozor na pád kamení, hlavně na severozápadní straně sedla.Během přechodu sedla uvidíte s větším odstupem mnoho himálajských štítů, které jste obdivovali v údolí Solo Khumbu , a navíc budete mít na dohled další osmitisícovku Cho Oyu, která se tyčí v závěru této doliny.
Lobuche – Namche Bazar: 2 – 3 dny