Podpora trekkingu, aklimatizace a něco málo o horské nemoci

Aklimatizace.
Otázka dobré aklimatizace je hlavním problémem pobytu ve vysokohorském prostředí Himalájí a trápí všechny. Horolezce, trekaře i turisty. Většina z nás si musí projít svoji bolestí hlavy, celkovou slabostí, nespavostí, bušením srdce a nechutenstvím.

Doby nutné k aklimatizaci.
Zcela se aklimatizovat z výšky 3 000 na výšku 5 000 m.n.m. trvá minimálně 7 - 9 dní. Aklimatizovat se z výšky 5 000 na výšku 6 000 m.n.m. trvá minimálně dalších 3 - 5 dní. Zcela se aklimatizovat z výšky 6 000 na výšku 7 000 m.n.m. trvá minimálně dalších 5 - 8 dní. Aklimatizovat se z výšky 7 000 na výšku 8 000 m.n.m. trvá minimálně dalších 7 - 12 dní. Trvalá aklimatizace je možná pouze do výšky 5 300 m.n.m.. Výše se nejedná o aklimatizaci, ale o adaptaci. Ve výšce nad 8 000 m.n.m. se adaptační mechanizmy omezují pouze na krátký čas a velice individuálně.  S horskou nemocí se nikdo z nás pravděpodobně nesetká do výšky 3300m.n.m.- výška Namche Bazaru. Výše lze ale předpokládat, že asi 5% populace může pociťovat počáteční potíže, kterým se dá úspěšně čelit vhodnou volbou odpočinku a postupu vpřed. Základním pravidlem pro všechny, ať je to běžný turista nebo horolezec, je dobrá aklimatizace. Choďte pomalu, nespěchejte, nepijte vůbec žádný tvrdý alkohol, nekuřte!!!! Mladší lidé do 20 let a děti snášejí výšku hůře než lidé středního a vyššího věku. Pijte denně mnoho tekutin, kolem 2- 3 litrů vody.

Mírná horská nemoc.
Při stoupání nad 2500 metrů se naše tělo musí zaklimatizovat na ubývající množství kyslíku. Většina lidí stoupající do této výšky pocítí na sobě některé z těchto příznaků: Bolesti hlavy, únava, potíže se spánkem, nechutenství, nevolnost, nedostatek dechu při výstupu-tyto příznaky zmizí po kratičkém odpočinku, chvění, tlukot srdce.

Zhoršená horská nemoc.
Pokud bývají příznaky mírné horské nemoci ignorovány a pokračujete ve stoupání do vyšší poloh, může propuknout vážný stav horské nemoci. Všechny příznaky popsané u mírné HN se projevují taktéž u vážné podoby HN ale silněji. Jeden z náznaků, že horská nemoc přechází do vážného stavu je úbytek moči ( pokaždé se ujistěte, že množství vaší moči je více než dostačující a má světle-žlutou až vybledlou barvu)!!! Základní povinnosti všech, kteří se chtějí dobře aklimatizovat se dají generalizovat na: Pokud ranní klidový puls stoupne o 20% oproti hodnotám neměl by dotyčný pokračovat do vyšších výšek. Denně překonat maximálně 600 m, v nižších polohách , ve vyšších 400m. / lékaři samozřejmě doporučují méně /. Po každých 1000 až 1300 metrech nastoupané výšky si udělat jednodenní přestávku. Nespěchat, chodit pomalu. Je lepší být pomalý než mrtvý. Odpočívat, nezávodit a nepřeceňovat své síly! Denně vypít 2 - 3 litry tekutin a hlavně minerálů !!! Počítejte s tím že ve výšce klesá pocit žízně a do pití tekutin se každý musí nutit. Hlídejte si to, kolik toho denně vypijete. Žádný alkohol! Nekouřit! Nepřekrývat první příznaky prášky, pokud neznáte jak vaše tělo na výšku reaguje. Řádně se oblékat a zbytečně neprochladnout. Nestydět se v případě potíží se na jeden den vrátit a několik výškových metrů níže. Druhý den pravděpodobně už vám bude lépe a jistě na vás kamarádi počkají. Nic vám neuteče. S aklimatizací mají potíže všichni. I ti kteří už v těchto výškách již několikrát byli, si často stěžují že je bolí hlava atd. Snad jenom to lépe již snášejí a vědí, co asi bude následovat a dovedou se lépe šetřit. Všimněte si že ti, kteří se dobře aklimatizují většinou nepřijdou do lodže jako první, ale ani jako poslední. 

Mozkový edem.
Jedná se o výskyt vody v oblasti mozku. Příznaky jsou následující:Těžké bolesti hlavy, které se projevují větší bolestí při vodorovné poloze. Nevolnost, zvracení které neustupuje,ztráta koordinace, ztráta rovnováhy, padání, neschopnost chůze, neschopnost zavázat si tkaničky atd., dvojité a rozmazané vidění, ztráta mentálních schopností ( paměť, arytmie), pomatenost a halucinace, změna chování (agrese, apatie), neschopnost vstát, koma.

Plicní edem.
Jedná se o výskyt vody na plících. Příznaky jsou následující: Kašel s nebo bez pěnivého hlenu. Někdy se mohou vyskytnout i krvavé skvrny v hlenech, špatné dýchání-potíže, nedostatek dechu při odpočinku, velká únava a slabost, neschopnost vstát, bezdušnost nebo tmavnutí barvy v obličeji, jazyka nebo rtů, chraptivé zvuky na plících v hlubokém výdechu a nádechu.

Postup při výskytu příznaků horské nemoci
Okamžitý sestup do nižší polohy, sestup tak nízko, jak je to možné. Pokud je znemožněn pohyb do nižších poloh, použití tlakového vaku může nahradit klesání a zmírní symptomy alespoň dočasně. Pokud se stav zhoršuje a osoba upadá do bezvědomí, začněte s první pomocí (umělé dýchání) před umístěním do tlakového vaku. Tablety jako NEFIDIPIN (10-20mg v jedné dávce a následně 10mg po 6-12 hodinách) pro případ plicního edemu nebo DEXAMETHASON (8 mg v jedné dávce a následně 8 mg po 6 hodinách) pro případ mozkového edemu pomůže zmírnit příznaky těžkého případu horské nemoci. Nefidipin působí během 10-20 minut. Dexamethason během 6-8 hodin. Nicméně, tyto tablety mají silné vedlejší účinky (Nefidipin způsobuje silný pokles tlaku - ujistěte se, že nemocný je ve vodorovné poloze při použití těchto léků).Diamox (125-250 mg ráno a večer) pokud příznaky nepřejdou. Pokud se příznaky vrátí pokračujte v pobírání tablet. Diamox může mít vedlejší účinky jako šimrání v prstech, na rtech a jazyku, což není nic vážného.Diamox také může způsobit dehydraci - pijte, co nejvíce tekutin.

JEDINÉ A NEJÚČINĚJŠÍ ŘEŠENÍ JE OKAMŽITÝ SESTUP DO NIŽŠÍ NADMOŘSKÉ VÝŠKY !!!!!