Mera Peak popis výstupu normální cestou. 6 476 m.n.m.

První výstup na vrchol Mera byl uskutečněn 20. 5. 1953 J. Robertsem a Senem Tenzingem klasickou výstupovou cestou přes sedlo Mera La. Následující výstup nebyl uskutečněn až do roku 1975.
Technicky je klasická cesta nejlehčí směr výstup na Mera Peak. Lze ji charakterizovat, že je to o něco více než procházení se po ledovci. Ale pozor, při špatném počasí a horší viditelnosti mohou široké svahy přivodit vážné problémy i dobře vybavené skupině trekařů.
Připravit se na celý výstup v Base Campu, nabalit všechny potřebné věci a zkontrolovat jídlo je nejlepší večer před výstupem. Počítejte s tím, že ráno je poměrně zima a nikdo si nelibuje v tomto ranním chladu v hledání ztracené rukavice, kterou zapomněl někde na dně batohu nebo ve spacáku. Připravte si vše večer a to i přes to, že máte pocit, že ráno budete mít na sbalení víc času a chuti. Opak je pravdou.
Z našeho Base Campu vyrazíme brzo ráno. Všichni trekaři Montany vystupují na vrchol společně   stejnou cestou. Půjdeme pomalu, nebudeme spěchat a nenecháme se ostatními vyprovokovat k závodění. Můžete si dovolit jít pomalu, občas se zastavit a odpočinout, protože jste byli dostatečně chytří a vstali jste zavčas, Po hodině a půl se již dostaneme na ledovec, po kterém přejdeme až do sedla Mera La. Protože tento ledovec   neznáte, dávejte neustále pozor, ať nespadnete do některé z mála trhlin. Pokud je vše v pořádku tak do sedla Mera La dorazíme okolo 10 hodiny. Z termosky se napijeme teplého čaje a po půlhodině odpočinku budeme pokračovat až do High Campu ( česky je to výškový tábor), který je ve výšce okolo 6 100 m. n.m.. Zde si postavíme stany. Všude okolo nás jsou Himálaje. Na chlad a nepohodlí zapomenete při neopakovatelném západu slunce. Usínat budeme s pohled na zapadajícím sluncem zalité stěny Mt. Everestu, Lhotse, Kanchenjungy, Makalu, Cho Oyu, Baruntse, a i na menší vrcholy jako Ama Dablam, Kangtega a na desítky dalších himálajských štítů.
Někteří trekaři jsou lenošní, mají trochu obavy z noci, kterou by měli strávit v High Campu a tak raději přespí dole o 400 m. níže, v sedle Mera La. Dělají velkou chybu, že se ochudí o zážitky spojené s přespáním na tomto vskutku nádherném místě. Ráno je již na dohled náš centrální vrchol Mera Peaku, který stojí na konci širokého ledovce. Cesta z High Campu na vrchol je pokračování hřebene, na kterém stojí kemp. Výstup na severní vrchol (6476 m) je nejpřístupnější.
Na vrchol vede přehledná přístupová cesta, která se obratně vyhýbá trhlinám a sněhovým převějím. V těchto místech výstup není vůbec technicky namáhavý. Budete postupovat   po širokých a přehledných pláních. Z High Campu na vrchol počítejte se čtyřmi až pěti hodinami chůze. Na vrcholu je dobré být nejpozději do 11 hodin.
Sestup z vrcholu vede tou samou cestou jako výstup. Cesta dolů do High Campu trvá podstatně kratší dobu než nahoru, cca 1 hod. V táboře si uvaříme čaj, sbalíme stany a ještě odpoledne dojdeme do B.C.. Dávejte ale neustále pozor, nepodceňujte nebezpečí hor a počítejte s tím, že      dole na ledovci již může být mlha a proto v žádném případě nescházejte z vyšlapané cesty. Pokud si nebudeme jisti a neuvidíme dostatečně    před sebe, chvíli zastavíme, počkáme až se mlha prosvětlí a teprve potom budeme pokračovat. V horách, i na Mera Peaku, vždy choďte alespoň ve dvou, nikdy ne sami. Cesta zpět do Lukly trvá dva nebo tři dny a kromě obrovského převýšení do sedla Zatrwa La vás nic zlého      nemůže už potkat.
A co uvést závěrem? Snad jenom to, že výstup není těžký, ale nepřeceňujte svoje síly !