Himálaje

Himálaj (sanskrtem, hindsky i nepálsky हिमालय, Himālaya, čínsky 喜马拉雅山脉, pinyin Xǐmǎlāyǎ Shānmò, český přepis Si-ma-la-ja šan-mo) je název pro pohoří v Asii, které odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní roviny. V tomto pohoří se nachází deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa, takzvaných osmitisícovek. Nejvyšší horou Himálaje i světa je Mount Everest (8 848 m n.m). Pohoří zasahuje na území Pákistánu, Číny, Indie, Nepálu a Bhútánu.

Název pochází ze sanskrtských slov hima (sníh) a álaja (obydlí); vykládá se jako Domov sněhu.

Trek.
Treky dokáží absolvovat všichni, mladí i starší lidé a dokonce i děti. Každý si zde najde svůj prostor k aktivnímu odpočinku. K některým trekům budete potřebovat nejen vstupní vízum, ale i povolení „Department of Immigration“.

Trekingový vrchol
Spojit běžný trek s výstupem na trekingový vrchol je nezapomenutelný zážitek, životní zkušenost a nádherné zhodnocení celého pobytu. Nepálská vláda v roce 1976, ve spolupráci s Horolezeckou asociací v Nepálu ( Mountainering Association of Nepal ), vybrala šestnáct lehčích a nižších vrcholů a požádala krále Birendru Bira Bikrama Shahu, aby povolil trekařům, pokud zaplatí patřičný poplatek, se pokusit na některý z těchto vrcholů vystoupit. Králi se tato myšlenka zalíbila a svým souhlasem otevřel jednu z nejpopulárnějších trekařských aktivit v Nepálu.

Expedice
Expedice je již organizačně podstatně náročnější a podstatně dražší akce než trekingový vrchol. Je nutno požádat o povolení Nepálské ministerstvo turistiky a uhradit mnohonásobně vyšší částky než za trekingové vrcholy. ( Everest – 70 000 USD, ostatní osmitisícovky 10 000 USD, nižší vrcholy od 2 000 do 3 000 USD ). Pro organizaci expedic je třeba dodržovat určitá pravidla, která na vyžádání zájemcům Montana poskytne.